Süt Pişirme Tankı, Kazanı

Süt Pişirme Tankı, Kazanı

Last updated on Ocak 30th, 2021 at 06:35 pm

Türkiye’ de 2020 Yılı verilerine göre yılda 750 milyon ton çiğ süt üretilmektedir ve üretilen çiğ sütün işlenmesi, ülkemiz ekonomisi için en önemli konulardan bir tanesidir. Elde edilen çiğ sütün başta yoğurt, ayran, kaşar peyniri, lor peyniri, karton süt ve benzeri gıda ürünlerine dönüştürülmesi, endüstriyel süt makinalarını önemli bir hale getirmektedir. Endüstriyel süt makinaları denildiğinde ise akla ilk gelen makinalardan bir tanesi de süt pişirme tankı veya diğer bir adıyla süt pişirme kazanı modelleridir.

Fabrika Ve İmalathaneler Neden Süt Pişirme Tankı – Kazanı Kullanırlar? 

Çiğ süt, gıda sektörü için en önemli ham maddelerden bir tanesidir. Ticari potansiyeli yüksek olan bu ham maddenin sağlıklı ve hijyenik bir biçimde son kullanıcının ihtiyacına / kalite standartlarına uygun hale getirilmesi için, çiğ sütün “pastorize” edilmesi gerekmektedir. Pastorize edilme süreci, elde edilmiş çiğ sütün önce belli bir ısıya kadar ısıtılmasını daha sonra ise soğutulmasını içerir. Böylece, çiğ süt içinde bulunan zararlı – istenmeyen mikroorganizmaların ortadan kaldırılması hedeflenir.

Çiğ sütü pastorize etmek için süt pişirme tankı – kazanı kullanılır. Genellikle elde edilen çiğ süt öncelikle  75 dereceye kadar süt pişirme tankı – kazanı içinde ısıtılır. Daha sonra aynı kazan veya tank içindeki çiğ süt, 5 dereceye kadar soğutulur. Ancak farklı türdeki çiğ sütler için farklı sıcaklık değerleri tercih edilebilir. Genellikle çiğ süt pastorize işlemi sırasında çok fazla ısıtılmaz. Çünkü çiğ süt içindeki vitamin ve mineral değerlerinin kaybolması istenmez. Süt pişirme tankı – kazanı aynı zamanda lor peyniri üretimi için de gerekli olan bir makina modelidir.

Süt Pişirme Tankı – Kazanı Özellikleri Nelerdir? 

Genellikle paslanmaz çelikten üretilen pek çok süt pişirme tankı – kazanı modeli, üretim tesisinizin alanına göre değişen 500 litre – 3000 litre süt kapasitesine sahip olabilir. Bununla beraber kendi mikseri (karıştırıcısı) ve ısı ayarı modülü bulunan süt pişirme tankı – kazanı modelleri de bulunmaktadır. Paslanmaz çelik, süt pişirme tankı modellerinin uzun ve pratik bir kullanım ömrüne sahip olmasını sağlar. Çelik, çiğ süt içindeki zararlı mikroorganizmaların aynı zamanda tankta gelişimini engeller.

Neden Hemsan Süt Pişirme Kazanı Tercih Etmelisiniz? 

Ülkemizdeki gıda üreticilerinin ihtiyaç ve hedeflerine göre makina üreten firmamız ilk adımlarını süt ve gıda makinaları ile atmıştır. Bu açıdan, Hemsan Makina’ nın özellikle süt pişirme tankı ve benzeri çiğ süt işleme makinaları konusunda deneyim sahibi olduğu söylenebilir. Bununla beraber firmamız anahtar teslim fabrika, anahtar teslim süt ürünleri imalathanesi ve satış sonrası teknik servis – teknik destek imkanı da sunmaktadır. Hemsan Süt Pişirme Tankı veya Hemsan Süt Pişirme Kazanı gibi pek çok farklı makina modeli hakkında firmamızla iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Firmamız süt pişirme tankı – kazanı ve ürettiği diğer makina modelleri hakkında her tür detayı sizlerle paylaşacaktır. Üreticilerimiz için, anahtar teslim süt ürünü fabrika veya imalathanesi kurma sürecinde toplantılar yapılarak, üreticilerimizin beklenti ve hedefleri belirlenir. Daha sonra proje, Hemsan Makina’ nın uzman kadarosu tarafından hayata geçirilmeye başlanır.