Tütün Kıyım Makinası

Tütün Kıyım Makinası

Last updated on Ocak 30th, 2021 at 06:34 pm

Tütün Kıyım Makinası ulaşan hammaddenin kıyma ve doğrama işlemi için önem arz eder. Sigara, ham tütün, nargile tütünü ve daha pek çok farklı tütün ürünü için ihtiyaç duyulan tütün genellikle üretim tesislerine balyalar haline ve kuru olarak ulaşır. Bu noktada tütün üreticilerinin yapması gereken şeylerin başında tütün balyasını açmak, tütünü kıymak, onu hamur haline getirmek ve istenilen mamul / ürün cinsine göre paketlemek ya da dolumunu  yapmaktır. Özetle ham tütün, birçok prosesten geçerek nargile tütünü veya tütün paketi – tütün kutusu haline gelmektedir. Verimli ve karlı bir imalathane veya fabrika için ise, tütün kıyım makinası olmazsa olmaz makina tiplerinin başında gelmektedir.

Tütün Kıyım Makinası Nedir? 

Ülkemizde 1935’ den bu yana artan tütün üretimi, tütün işleme makinelerinin önemini arttırmıştır. Bu makinelerin başında, açılmış tütün balyalarındaki tütün yapraklarını kıyma – doğrama işleminden geçiren tütün kıyma makinası gelmektedir. Böylelikle ham halde üretim tesisine – fabrikaya ulaşan tütün, istenilen mamul ürünün cinsine göre hamur haline de getirilebilir veya isteğe göre içerisine (nargile tütünü) aroma karıştırılabilir.

Kimi kaynaklarda “tütün doğrama” veya “tütün kesme” makinası olarak da tanınan tütün kıyım makinası, istenilen hız ve kapasitede çalıştırılabilir. Günümüzde tütün kıyım makinası modelleri pek çok farklı model / tipte olabilir. Buna ek olarak, tercih edilen modele ve hıza göre saatte 100 – 200 kg arası tütün doğranabilir. Günümüzde, nargile tütünü üretimi için ihtiyaç duyulan tütün kıyım makinaları bıçak körelmesinin önüne geçmek için genellikle dayanıklı ve yüksek kalite paslanmaz çelikten üretilirler.

Nargile Tütünü Üretmek İçin Neden Tütün Kıyım Makinesi Kullanılır? 

Nargile tütünü, aromalı ve hafif nemli bir tütün içeriğidir. Aromalandırma işleminin yapılabilmesi ve gerektiğinde malzemenin paketlere istenilen gramajda doldurulabilmesi için genellikle işleme sürecinin önemli bir ayağını tütün hamuru süreci oluşturur. Tütün hamuru, doğranmış – kıyılmış tütünün, nargile kullanımı için nemlendirilmesi ve aromalandırılması sürecine verilen isimdir. Bu aşamadan sonra nargile tütünü isteğe göre paketlenebilir veya dolumu yapılabilir. Paketleri uygun şekilde bandrollemek için bandrolleme makinası tercih edilir.

Hemsan Tütün Kıyım Makinası 

Tütün kıyım makinası genellikle pek çok tütün işleme makinasından hacim olarak daha büyüktür. Bu durum, işletme sahiplerinin makine – otomasyon sistemi üreticisinden tesis kurulumu noktasında destek almasını gerektirebilir. Firmamız Hemsan Makina, kendisini tercih eden üretici ve üretici adaylarına pek çok avantaj sunmaktadır. Avantajların başında, satış sonrası teknik servis desteği gelir. Ayrıca Hemsan Makina imzasını taşıyan sistemlerin teknik özelliklerini ve detaylarını öğrenmek için firmamızla 7 / 24 iletişime geçebilirsiniz.

2007 Yılında sektöre gıda ve süt makinaları ile giriş yapan genç ve dinamik Hemsan Makina personeli aynı zamanda sizlere anahtar teslim nargile tütünü üretimi tesisi / imalathanesi / fabrikası imkanı da sunmaktadır. Eğer siz de üretimi ülkemizde giderek daha da çok artan tütünü, ekonomik artı değere sahip bir mamule dönüştürmek isterseniz, tütün makinaları konusunda uzman lan Hemsan Makina’ yı tercih edebilirsiniz.